Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti
Co pro Vás můžeme udělat?

Co je potřeba vědět při koupi pozemku na stavbu domu

Chcete si koupit pozemek a strávit dalších deset let po soudech a přijít o většinu peněz, které Vás pozemek stál, když ty soudy nevyhrajete? Pokud ne, tak si raději přečtěte tento článek.

Vždy, když kupujete pozemek, ujistěte se, že pozemek má, nebo (před tím, než ho Vy koupíte!) bude mít, právně zajištěný přístup z veřejné komunikace.

Nejlepší je pozemek u cesty

Jsou v zásadě tři možnosti, jak můžete mít přístup na kupovaný pozemek právně zajištěný:

  1. První, pro Vás nejvýhodnější, je, když Váš kupovaný pozemek s veřejnou komunikací přímo sousedí. A současně, když je tato veřejná komunikace ve vlastnictví obce, kraje nebo státu a není ničím nelegálně přehrazená (improvizovanou závorou zřízenou jedním ze sousedů, atp.) Když komunikaci, se kterou sousedí Váš kupovaný pozemek, vlastní nějaká fyzická nebo právnická osoba, může pro Vás být situace o dost horší. Vlastník komunikace by Vám sice neměl bránit v jejím využívání, ale nemusí chtít (nebo si to moct finančně dovolit) ji udržovat v dobrém stavu.
  2. Možností také je (a u nových developerských projektů stále častější), abyste byly Vy sami spolumajiteli veřejné komunikace, kterou budete potřebovat pro přístup na svůj budoucí pozemek. I to je funkční možnost. Stává se ale, že pak takové podíly na komunikaci lidé (jiní spolumajitelé komunikace) zapomenou převádět na kupující, když prodávají svůj dům v okolí, že ostatní spolumajitelé nemusejí mít peníze na údržbu nebo podíl jednoho ze spolumajitelů zdědí spousta dědiců žijících všude možně po světě. Takové komplikace se ale nestávají často.
  3. Budete majitelem nebo alespoň spolumajitelem pozemků, přes které je možné se na veřejnou komunikaci dostat. V takové situaci by ale bylo asi lepší dohodnout se se spolumajiteli na zřízení příslušného věcného břemena.
  4. Majitelé pozemků, přes které je možné se z Vámi kupovaného pozemku na veřejnou komunikaci dostat, zřídí ve Váš prospěch příslušná věcná břemena. Tedy, lépe řečeno (pro Vás výhodněji) ve prospěch majitele Vámi kupovaného pozemku.

Je otázkou, jestli má smysl pro stavbu rodinného domu kupovat pozemek, který má přístup zajištěný jinak, než že přímo sousedí s veřejnou komunikací.
Sousedé mohou vnímat Váš pohyb přes jejich pozemky úkorně, i když od nich budete mít zřízená věcná břemena nebo s nimi budete jejich pozemky spoluvlastnit. A spory se sousedy bývají často nelítostné.

Jak zjistit, zda k pozemku existuje přímý přístup z veřejné komunikace

Zda k pozemku je nebo není, přímý přístup z veřejné komunikace, zjistíte velice snadno. Navštivte příslušný katastrální úřad a nechte si vyhotovit - vždy na počkání - tzn. kopii snímku z katastrální mapy k předmětnému pozemku. Z ní se dozvíte parcelní čísla okolních pozemků a k nim se (například i zdarma na internetu na www.cuzk.cz) snadno dozvíte majitele cesty - komunikace - s níž Váš budoucí pozemek sousedí, a dozvíte se také aktuální majitele všech okolních parcel.

Co když Váš pozemek s veřejnou komunikací sousedit nebude

  • Banka Vám na něj neposkytne hypotéku. Za to ji ovšem můžete poděkovat, protože Vás tím uchrání před ztrátou investice.
  • Budete se léta soudit, abyste si na některém z majitelů sousedních pozemků vysoudili věcné břemeno, díky kterému budete mít na pozemek přístup. Pokud se s některým ze sousedů nedohodnete, aby Vám prodal část jeho pozemku, která by Vám k přístupu k veřejné komunikaci pak mohla sloužit.
  • Přijdete o velkou část investovaných peněz.

Ohrožení přístupu na pozemek kupovaný od developera

Ještě o něco zrádnější může být situace s přístupem k pozemku kupovaného od developera. Pokud se chcete dozvědět víc, podívejte se na následující video. Natočili jsme ho v roce 2013, takže odpovídá tehdejší právní úpravě.

Věříme ale, že vám pomůže udělat si více jasno alespoň o těch nejdůležitějších principech.

Poraďte se

Každý umíme něco. Pekař peče housky, hypoteční zprostředkovatel zprostředkovává hypotéky a advokát radí. Přístupu z veřejné komunikace na pozemek věnujte pozornost, a pokud s tím nemáte zkušenosti, poraďte se s někým. Můžete zavolat nám a využít naše zkušenosti nebo se poraďte s advokátem, který se věnuje nemovitostem.

×

Udělením tohoto souhlasu nám dáváte svolení, abychom na Vámi uvedenou adresu odeslali Vámi požadovaný e-book a nejvýše 14 e-mailových (převážně vzdělávacích) zpráv ročně, z nichž nejvýše dvě mohou obsahovat nabídky služeb Callido Reality.


Více o našich zásadách ochrany osobních údajů si můžete přečíst na tomto odkaze.

E-Book zdarma: Skryté vady bytů

Než opustíte tento web, stáhněte si e-book Skryté vady bytů. Bude se Vám hodit na prohlídkách.

Facebook logo
WhatsApp logo
Twitter logo
Pinterest logo
Google+ logo
LinkedIn logo