Tomáš Prčík, 10. 12. 2015
Nedávno mě požádali dva moji známí, majitelé taneční školy, jestli bych se jim nepodíval na studii jejich nového rodinného domu, který si chtějí postavit. Říkali mi, že jim každý říká něco jiného a že už nevědí, čemu mají věřit.
Pravdou je, že toho člověk musí rozhodnout hrozně moc, pokud se chce pustit do stavby nebo rekonstrukce rodinného domu: kde ho koupit, postavit, z čeho, v čem v něm topit, jaká do něj dát okna, zda patrový, nebo přízemní, jestli nízkoenergetický, nebo pasivní, nebo obyčejný, jestli plochou nebo „šikmou“ střechu, s kým dům stavět, a tak dále.
Napadlo mě proto napsat článek, který vám, podle mě, pomůže zkrátit si cestu a snížit počet potřebných rozhodování na minimum.
I když sami nechcete pasivní nebo nízkoenergetický dům a nechcete stavět svépomocí, najměte si na stavbu firmu, která realizovala nebo umí realizovat nízkoenergetické nebo pasivní domy.
Velkou výhodou totiž je, že vám na stavbě použije všechny dobré postupy z oblasti stavby pasivních domů (zateplení základů, způsob osazení oken, omezení tepelných mostů), a tím získá váš dům na kvalitě a na hodnotě pro případné kupující. Provedení jednotlivých detailů během stavby foťte, abyste mohli kvalitu stavby v případě prodeje domu prokázat.
Lidé, kteří mě znají, vědí, že často kritizuju český stát. Máme podle mě předražený a neefektivní stát, který brzdí rozvoj Česka. Občas se ale najdou projekty, které se povedly. A jedním z nich je program Nová zelená úsporám.
Jedná se o dotační program na výstavbu a rekonstrukci domů v pasivním a nízkoenergetickém standardu. Účastněte se ho. Skutečností je, že na stavbě domu tím sice neušetříte – dotace vám pokryje to, o co bude dům díky nízkoenergetickému standardu dražší. Ale, program je postavený natolik šikovně, že vás, abyste splnili podmínky na přiznání dotace, nepřímo přinutí si dům postavit tak, jak se má, kvalitně.
Opět je pak fajn fotit provedení jednotlivých detailů během výstavby.
Pokud se vyhnete prvkům, které se nepoužívají u nízkoenergetických a pasivních domů, i když nízkoenergetický nebo pasivní dům nechcete, o nic z hlediska pohodlí a „příjemnosti“ bydlení nepřijdete. Ušetříte ale peníze na stavbě.
Jako příklad zde mohu uvést střešní okna: realizace střešního okna přijde na přibližně 40 000 Kč. Realizace běžného okna přijde přibližně na polovinu, možná třetinu. Ale: střešní okno v létě víc přehřívá interiér, v zimě jím naopak uniká více tepla. Špatně se před sluncem zastiňuje. Je náchylnější na poruchy – zatékání a sesedání tepelné izolace pod oknem. Výhled je z něj mizerný.
Chce se mi říct: skoro za jakoukoliv cenu se střešním oknům vyhněte. Zvažte, jak interiér prosvětlit běžným svislým oknem, nebo „žárovkou“ – umělým světlem.
Jeden z mála způsobů dobrého prostorového uspořádání přízemního rodinného domu.
Příklad zbytečně složitě řešeného přízemního rodinného domu.
Najměte si architekta, který je schopný navrhnout skutečně prostorově smysluplně uspořádaný rodinný dům. Ne vždy tomu tak je.
Navíc, architekti velice rádi klientům navrhují výrazný až extravagantní design domu nebo zařízení interiéru, často vyrobeného na míru.
Jednak jsou potom opravy zařízení vyrobeného na míru drahé (nebo nelze po čase sehnat originální náhradní díly potřebné k opravě), ale zejména, vzhledově výjimečný nebo extravagantní dům si podle mě může dovolit jenom skutečně bohatý člověk, který nestaví dům na hypotéku, a má jasno v tom, že se v budoucnu nebude stěhovat.
Jinak řečeno: doporučuji vždy počítat s tím, že budete chtít, potřebovat nebo muset, dům prodat. Lidé bydlící v satelitech dům velice často prodávají, když začnou jejich děti chodit na střední školu, můžete se rozejít se svým životním partnerem a nebudete mít na to ho z poloviny domu vyplatit, nebudete chtít zůstat ve velkém domě poté, co vám „děti vylétnou z hnízda“, budete se chtít přestěhovat za prací, do zahraničí.
Lidé se dnes navíc často dožívají vysokého věku, kdy se dům stane nad jejich finanční nebo fyzické možnosti.
To všechno mluví pro to počítat od počátku s tím, že budete chtít dům prodat. A je podle mě dobré mu dát jednoduchý vzhled a tvar, který je snadno a levně možné změnit jenom volbou barev a obkladů. Když dáte domu nebo interiéru výrazný, neřku-li extravagantní, vzhled, budete muset, jak jsem nedávno slyšel v jednom filmu „najít někoho, kdo má stejně ujetý vkus, jako vy.“.
Důležitou souvislost ohledně investování do vlastního rodinného domu najdete také v tomto článku na tomto webu.
Velice snadno se vám může stát, že vás rekonstrukce domu bude stát víc, než stavba nového, stejně velkého. Rekonstrukce totiž může být pracnější. A ještě více zde platí: najděte si architekta, který dokáže rekonstrukcí pozvednout užitnou hodnotu prostoru. A ne jen, ironicky řečen, interiér „oblepit novými designovými překližkami“.
Ale hezky popořadě.
Hlavní výhodou kopě domu k rekonstrukci pode mě nejčastěji je, že si koupíte bydlení v domě v už rozvinuté lokalitě, kde jsou školy, školky, MHD, obchody, a nejsou v něm volné pozemky k zástavbě.
Velice perspektivním postupem podle mě je, vyřešit na domě nejzávažnější vady a nevýhody („nemocné“ trámy v krovu, provlhání sklepa, zateplení podlahy, resp. základů), udělat potřebné prostorové změny (nejčastěji propojit kuchyni s obývacím prostorem), předělat topení a sytém ohřevu vody (často se vyplatí pořízení tepelného čerpadla), a zbytek jenom hezky ponatírat, opravit a nechat být. Zvýšíte si tím šanci, že peníze investované do rekonstrukce „umístíte“ správně a získáte stylové bydlení bez problémů starých domů s potenciálem cenového růstu.
Dost peněz se dá ušetřit tím, když si k rekonstrukci vyberete dům, který má zdravý krov a suché sklepy (základy).
Navíc se tím nebudete podílet na ničení českého veřejného prostoru okny panelákového členění „čtverec plus větračka“, nebo ještě „lépe“: nečleněné výklopné okno, což je podle mě super.
Velice časté (ke škodě věci) je, že lidé při rekonstrukci „omlátí“ všechno až na holé stěny, kde se zastaví, aby aspoň něco ušetřili tím, že rekonstruují a nestaví nový dům.
Potíž je ta, že právě stěny definují prostorové uspořádání. A navíc postavení základů a obvodových stěn z tvárnic je při stavbě nového domu snad to nejlevnější, takže člověk jejich zbouráním paradoxně už o tolik peněz nepřijde. Po „dosažení“ holých stěn začnou lidé stavět celý dům znovu.
Nejen, že si tím uchovají zastaralé uspořádání domu a často provlhlý sklep nebo základy, ale utratí překvapivě velké peníze za „nové povrchy“ – podlahy, interiérové dveře, atp. Výsledkem je, že:
Jsem přesvědčený o tom, že vám výše uvedené tipy pomohou ušetřit spoustu času. Lidé jsou často frustrovaní tím, že je hledání pozemku, výběr projektu a následná stavba, stojí ohromné množství času. Poslední tip tedy zní: obrňte se trpělivostí. Dlouhé hledání, výběr a rozhodování, patří k věci.
Udělením tohoto souhlasu nám dáváte svolení, abychom na Vámi uvedenou adresu odeslali Vámi požadovaný e-book a nejvýše 14 e-mailových (převážně vzdělávacích) zpráv ročně, z nichž nejvýše dvě mohou obsahovat nabídky služeb Callido Reality.
Více o našich zásadách ochrany osobních údajů si můžete přečíst na tomto odkaze.
Než opustíte tento web, stáhněte si e-book Skryté vady bytů. Bude se Vám hodit na prohlídkách.