Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti
Co pro Vás můžeme udělat?

Jak co nejvíc zvýšit cenu bytu v paneláku

Tomáš Prčík, 24.3.2023

Podle mého názoru představují paneláková sídliště jeden z největších zločinů, které komunisti spáchali na této zemi. Protože jí zničili horizont. Tak, že už to většina lidí nevnímá a nevadí jim, když se „městská krajina u nás dál ničí.

Já mám sídliště pocitově rozdělená do tří kategorií:

  1. Nejstarší, resp. některé na poměry doby mimořádně povedená, sídliště. Jedná se např. o sídliště Ďáblice v Praze, Lesnou v Brně nebo Jižní Svahy ve Zlíně. V domech na Jižních Svazích a na Lesné jsem nikdy nebyl. V domech v Ďáblicích jsou hezké dispozice bytů.
  2. Pak přišla sedmdesátá léta, která ještě často nebývala tak strašnou „vraždou na městskou krajinu“, ale byty v nich byly většinou špatně uspořádané. S typickými „obíhačkami“ (koupelnami s dveřmi do chodby a do kuchyně) a chodbičkou hned vedle. Které se dnes dispozičně jen obtížně mění na něco lepšího.
  3. Pak přišel hardcore, kdy režimu už docházely peníze, a šel na dřeň. Resignoval na jakékoliv estetické požadavky. Šlo o holé přežití – aby měli lidi aspoň kam složit hlavu, aby na ně nepršelo. Členění oken na panelácích začalo už být příliš drahé; i dřevo na držadla zábradlí bylo přílišným luxusem a bylo nahrazováno bakelitem. A vzniklo třeba pražské Jižní Město. V některých sídlištích z konce této devastační éry českého horizontu už ale byly hezčí dispozice, jako např. na pražském Jihozápadním Městě.
  4. Pak si i „komunista uvědomil“, že páchat na už tak zbídačeném socialistickém městském prostoru takový zločin, už je přece jenom i pro něj asi příliš. A začal se pomalu umravňovat. A vzniklo pár malých decentních sídlišť, resp. spíš jednotlivých domů, v posledních přibližně dvou letech před pádem komunismu. I v těchto sídlištích už mívají byty hezké uspořádání.

Jednou z uživatelských potíží drtivé většiny bytů v panelácích jsou příliš úzké balkóny. Do „městské krajiny“ sídlišť tak přišla móda zasklívání lodžií, díky které vypadají paneláky ještě hůř a díky kterým se z balkónů staly skladiště na kola, smetáky a věci, které se majitelům bytů nechce odvážet.

V poslední době ale přichází něco, co by z některých sídlišť mohlo udělat opravdový trhák v bydlení. A přichází to z nečekané strany.

Díky dotacím a zkušenosti s růstem cen energií na vytápění během války na Ukrajině začíná řada společenství vlastníků jednotek a bytových družstev své byty zateplovat. A koncepty, které pro to některé specializované stavební firmy nabízejí, jsou skvělé.

Jeden z příkladů, jaký zázrak se dá s panelákem provést, můžete vidět na obrázcích ve „slide show“ níže.

Velice zdařilá rekonstrukce fasády panelového domu, kterou na obrázcích vidíte, je z dílny společnosti České centrum bydlení, jejíž příspěvek mi nabídnul Facebook. Přišla mi natolik skvělá, zásadně povyšující užitné vlastnosti bydlení v domě, že mě to nainspirovalo k napsání tohoto článku.

Přidáním plnohodnotných balkónů, na kterých se člověk může posadit a dát si u stolku kafe, udělá z řady paneláků tak hezké bydlení, že se jim bude málo co rovnat. Paneláky mají totiž řadu dalších výhod:

  1. Panelová konstrukce je tenká, ale při tom tuhá, takže je skvělá pro zateplování a uvedení domu do nízkoenergetického nebo dokonce pasivního standardu.
  2. Do kotelen paneláků lze na vytápění nasadit nové, mnohem efektivnější, technologie, které obyvatelům „drasticky“ sníží účty za topení a ohřev vody.
  3. A na konec to nejhezčí. Nevím, jestli jste si toho – třeba, když jste se šli podívat na byt v nějakém nově vybudovaném developerském projektu – všimli. Smutnou skutečností je, že plochy kolem domů developeři u nově budovaných projektů většinou rozprodají majitelům bytů v přízemí na předzahrádky. A tím zmizí jedna z krás středoevropské tradice nakládání s veřejným prostorem ve městech: že je dostupný k užívání všem a není „rozkouskovaný“ mezi jednotlivé vlastníky, kteří si na ně zapíchnou ceduli „Private Property – No Entery“ jak je to tradicí v anglosaském světě.
  4. Postupně by se snad měl umenšit i problém s parkováním na sídlištích, který je z velké části daný nastavením daní, které dělají z nákupu auta a jeho následného poskytnutí do užívání zaměstnancům, daňově výhodnou transakci.

Paneláková sídliště by tak, díky přidání plnohodnotných balkónů v rámci zateplování domů, mohla Čechům (kteří zničení horizontu měst už přestali vnímat) přinést nečekaně skvělé bydlení. S velkorysým společným prostorem mezi domy, např. pro bezpečnou hru dětí, který nově budovaná bytová výstavba zatím nenabízí.

×

Udělením tohoto souhlasu nám dáváte svolení, abychom na Vámi uvedenou adresu odeslali Vámi požadovaný e-book a nejvýše 14 e-mailových (převážně vzdělávacích) zpráv ročně, z nichž nejvýše dvě mohou obsahovat nabídky služeb Callido Reality.


Více o našich zásadách ochrany osobních údajů si můžete přečíst na tomto odkaze.

E-Book zdarma: Skryté vady bytů

Než opustíte tento web, stáhněte si e-book Skryté vady bytů. Bude se Vám hodit na prohlídkách.

Facebook logo
WhatsApp logo
Twitter logo
Pinterest logo
Google+ logo
LinkedIn logo