Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti Obrázek na pozadí - výhodná koupě nemovitosti
Co pro Vás můžeme udělat?

Jak funguje družstevní vlastnictví bytů

Uvažujte o koupi družstevního bytu a vrtá Vám hlavou, proč jsou ceny družstevních bytů nižší? A chcete více porozumět, jak družstevní vlastnictví bytů vůbec funguje? Udělat jasno si můžete hned teď, když si přečtete následující odstavce.

Družstevní byt. Co vlastně vlastníte

Jak družstevní vlastnictví bytů funguje, si ukážeme na analogii se spoluvlastnictvím firmy.

Představte si, že jste jeden z deseti spolumajitelů firmy, která vlastní bytový dům s deseti byty s tím, že (pro jednoduchost) jediným účelem této firmy je pronájem oněch deseti bytů v domě spolumajitelům firmy.

Dál si představte, že jste se jako spolumajitelé firmy dohodli, že každý z Vás pro jednoduchost vlastní stejný podíl na firmě (bez ohledu na to, že si od ní někteří spolumajitelé pronajímají menší a jiní větší byty v domě) a že jste se dále dohodli, že firma nebude pronajímat byty nikomu jinému, než svým spolumajitelům. Přesněji, že z podílem každého spolumajitele na firmě je přímo spojeno právo (nárok) na to, aby mu firma „musela" pronajmout konkrétní byt. Toto právo přechází i na nového majitele, pokud některý ze spolumajitelů svůj podíl na firmě prodá.

Když si teď za slovo „firma" dosadíte slovo družstvo a za spolumajitele členy družstva a za jejich spoluvlastnické podíly družstevní podíly (=podíly na družstvu), uvidíte, jak, zjednodušeně řečeno, funguje bytové družstvo.

Jestli se chcete dozvědět víc, pusťte si toto video. Bylo natočeno v roce 2013, takže se v něm používají pojmy platné podle „starého" občanského zákoníku. Zejména dříve používaný členský podíl „se nyní nazývá" družstevním podílem. Video Vám však může pomoci snadno poznat víc o tom, jak bytová družstva fungují.

Režim v domě určuje družstvo

Z naší ukázky fungování družstva vyplývá, že dům s byty, které si členové družstva od družstva pronajímají, nevlastní přímo členové, ale družstvo. To také tedy určuje „režim v domě", jako např.:

  • Zda mohou nájemci (členové) své byty dát do podnájmu.
  • Zda v případě podnájmu bytu vzniká členům povinnost platit vyšší příspěvky na opravy domu nebo jiné poplatky, atp.

Exklusivní bydlení, nebo bydlení „nic moc"

Proto, když uvažujete o koupi družstevního bytu, přečtěte si stanovy družstva. Právě stanovy určují vztah mezi členy a družstvem, ale také důležitá pravidla ohledně možnosti pronájmu bytu, bydlení v domě nebo výši poplatků placených družstev.

Stanovy družstva mohou z družstva a i z bydlení v domě udělat exklusivní klub a tiche bydlení, nebo jen „správcovskou firmu" s domem, kterým projde mnoho lidí.

Potřebujte se ještě na něco zeptat?

Jestli se potřebujete ohledně fungování družstevních bytů ještě na něco zeptat, zavolejte nám. Dozvíte se rychle, co potřebujete.

×

Udělením tohoto souhlasu nám dáváte svolení, abychom na Vámi uvedenou adresu odeslali Vámi požadovaný e-book a nejvýše 14 e-mailových (převážně vzdělávacích) zpráv ročně, z nichž nejvýše dvě mohou obsahovat nabídky služeb Callido Reality.


Více o našich zásadách ochrany osobních údajů si můžete přečíst na tomto odkaze.

E-Book zdarma: Skryté vady bytů

Než opustíte tento web, stáhněte si e-book Skryté vady bytů. Bude se Vám hodit na prohlídkách.

Facebook logo
WhatsApp logo
Twitter logo
Pinterest logo
Google+ logo
LinkedIn logo